Clan Butterflies Hunters

Call Of Duty 4, Call of Duty 2, Counter Strike, Day of Defeat, Titan Quest a mnoho dalších

AMD

Advanced Micro Devices (AMD) je americká firma založená 1. května 1969 v Sunnyvale (Kalifornie) a dnes je jedním z největších výrobců integrovaných obvodů.

Historie

Vstupní kapitál byl 100 000 dolarů, firma začínala v obývacím pokoji. Koncem roku 1969 vyrobili svůj první integrovaný obvod Am9300. V roce 1976 podepsala AMD s Intelem smlouvu o výměně patentů. Od 1980 používá nynější logo. V roce 1987 Intel zažaloval AMD za porušení ochranné známky. Proces trval 5 let. Firma měla zakázáno prodávat procesory. AMD však zvítězila a získala plné právo používat číselné označení svých procesorů v podobě x86 (např. místo i386 -> Am386)

26. října 2006 AMD dokončilo převzetí společnosti ATI, která produkuje grafické čipy, čipové sady a komponenty pro spotřební elektroniku.

Současné produkty

Dnes firma AMD vyrábí procesory pod názvy Athlon 64, Sempron (nahradil starý Duron) Opteron a Turion.

  • Procesory Phenom jsou výkonné čtyřjádrové procesory jak pro domácí použití, tak i pro servery (nová generace Opteronu).
  • Procesory Opteron jsou procesory vyšší třídy, určeny především pro servery.
  • Procesory Athlon jsou procesory střední třídy, určeny pro osobní počítače nebo levnější servery.
  • Procesory Turion jsou procesory nižší třídy určené do notebooků.
  • Procesory Sempron jsou procesory nejnižší a nejlevnější řady (nahradily procesory Duron), takže se často používají např. v kancelářských počítačích. Nyní se tyto procesory vyrábí v 64-bitové technologii oproti staré 32bitové technologii s novým socketem (namísto socketu 754 se používá socket AM2).

V současnosti je k dostání nový socket AM2, který navazuje na socket 939. Novinkou těchto socketů je podpora až pro 8GiB paměti RAM (dříve 4GiB). Tento socket je určen pro RAM typu DDR2.

 
Toto je limitovaná edice, která nevlastní žádná prává. Zde se může všechno.